W dniach 18 – 22 lutego 2026, a zatem na samym początku Wielkiego Postu, wyjechaliśmy do Stryszawy, aby wziąć udział w rekolekcjach wielkopostnych. Gościły nas ss. Zmartwychwstanki, a nauki głosił o. prof. Jan Strumiłowski OCist. Był to duchowo intensywny czas zatrzymania się w pędzie codzienności i zastanowienia się nad tym, co się nam mogło zagubić w toku życia.
Rekolekcje zwieńczyło udzielenie przez o. Mariusza Mazurkiewicza CSsR, Wikariusza Prowincjalnego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, posług lektoratu i akolitatu dla naszych współbraci. Nowym lektorem został br. Piotr Malesa CSsR, a akolitami – br.br. Patryk Czajkowski CSsR, Szymon Niziołek CSsR i Karol Rzeźnik CSsR.
W Niedzielę Chrztu Pańskiego, 11 stycznia 2026 roku, w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na krakowskim Podgórzu miała miejsce Msza Święta w intencji wszystkich uczestników, darczyńców i wolontariuszy związanych z dziełem XIX Misyjnego Jarmarku z Aniołami oraz Redemptorystowskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Misji.
Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław Paprocki CSsR, socjusz Prefekta Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów. Przeżywanie liturgii urozmaiciły śpiewy prowadzone przez Podgórski Chór Symfonia, który po Eucharystii zgromadził wiernych na wspólnym kolędowaniu. Natomiast osoby związane z Misyjnym Jarmarkiem z Aniołami przeszły do domu parafialnego, gdzie odbyło się wspólne świętowanie, a także podsumowanie całej inicjatywy. Na początku organizatorzy wyrazili serdeczne życzenia i podziękowania za pomoc i okazaną dobroć, łamiąc się opłatkiem z każdym z uczestników. Następnie miał miejsce poczęstunek i spotkanie online z polskim misjonarzem, o. Markiem Marszałkiem CSsR, który przez 35 lat niestrudzenie posługiwał w Burkina Faso. Również o. Marek podziękował za serca włożone w to dzieło, a także podzielił się swoim doświadczeniem pracy misyjnej w realiach afrykańskich, natomiast na koniec udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa. Po spotkaniu online do świętowania dołączyli kolędnicy i członkowie ww. chóru, razem łącząc się we wspólnym śpiewaniu kolęd.
Jeszcze raz pragniemy wyrazić naszą najserdeczniejszą wdzięczność wszystkim osobom, które wsparły XIX Misyjny Jarmark z Aniołami, a tym samym również naszych współbraci w Burkina Faso, poprzez swoją pracę, wsparcie materialne, ale też to duchowe, którego nie mogło zabraknąć. Jednocześnie wszystkim zainteresowanym przypominamy o wciąż trwającej zbiórce charytatywnej pod poniższym linkiem: https://zrzutka.pl/j4cd32
Co dodać więcej? Mamy nadzieję, że do zobaczenia już za niecały rok na jubileuszowym XX Misyjnym Jarmarku z Aniołami!
br. Jan Gawroński CSsR Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji
Z radością, tak szczególnie podkreślaną w III Niedzielę Adwentu, możemy powiedzieć, że wciąż żyjemy w „kraju prawych ludzi” (to właśnie oznacza nazwa państwa Burkina Faso w językach lokalnych), gdzie nie ma obojętności na Ewangelię i drugiego człowieka, lecz wręcz przeciwnie – wiele osób pragnie realizować ewangeliczne przykazanie miłości, o czym mogliśmy się przekonać podczas dzisiejszego XIX Misyjnego Jarmarku z Aniołami, który miał miejsce przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na krakowskim Podgórzu, bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie oraz kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni.
W tym roku zebrane datki będą przeznaczone na pomoc finansową dla redemptorystowskich seminarzystów w Burkina Faso, kraju położonym w Afryce Zachodniej, gdzie powołań kapłańskich i zakonnych, w porównaniu do realiów europejskich, jest bardzo wiele, jednakże dobrze znany kontekst ubóstwa w tamtym regionie świata, bardzo często nie pozwala na przyjęcie większej liczby kandydatów, gdyż po prostu nie jest możliwe ich materialne utrzymanie. Tymczasem nadal potrzeba nowych misjonarzy, gdyż wciąż istnieje wiele wiosek, plemion, gdzie nikt nie słyszał o Chrystusie i Dobrej Nowinie. Jesteśmy poruszeni i dumni z faktu, że tak wiele osób okazało swoją troskę i wsparło ten szczytny cel.
Na stoiskach jarmarkowych tradycyjnie można było znaleźć ozdoby świąteczne, których część została wykonana przez dzieci i młodzież z krakowskich szkół podczas specjalnych warsztatów misyjnych przeprowadzanych przez braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów. Dodatkowo otwarta była kawiarenka w domu parafialnym, gdzie można było usiąść i napić się czegoś ciepłego lub skosztować bigosu i myśliwskich specjałów. Dzięki temu XIX Misyjny Jarmark z Aniołami rzeczywiście przebiegał w atmosferze rodzinnego spotkania wspólnoty wiernych, która razem oczekuje w tym adwentowym czasie na przyjście Pana.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia – wolontariuszom, darczyńcom i przede wszystkim tym, którzy nie pozostali obojętni i odwiedzili nasz jarmark, tym samym potwierdzając, że my również żyjemy w “kraju prawych ludzi”. Dziękujemy za włożoną pracę, czas, uzdolnienia, a także ofiarowaną modlitwę i wszelkie dobro. Jednocześnie pragniemy zauważyć, że wciąż jest możliwe wsparcie naszych współbraci z Burkina Faso poprzez zbiórkę internetową.
Br. Jan Gawroński CSsR Redemptorystowskie Stowaryszenie Przyjaciół Misji
Dnia 6 listopada 2025, z okazji zbliżającej się 293. rocznicy założenia Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, a także 103. rocznicy założenia pisma „Homo Dei” oraz 32. rocznicy utworzenia wydawnictwa o tej samej nazwie, w naszym domu zakonnym w Krakowie odbyło się sympozjum naukowe. Na wydarzenie licznie przybyli goście, m.in. z Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy oraz Instytutu Teologicznego Ojców Paulinów, w których to odbywają się wykłady w ramach naszej formacji seminaryjnej. Sesji naukowej przewodniczył Rektor WSD Redemptorystów, o. dr Marek Urban CSsR, prof. UPJPII. W tym roku tematyka poświęcona była zagadnieniu sumienia, a główna myśl skupiała się na fragmencie Teologii Moralnej św. Alfonsa Marii Liguoriego – „Traktacie o sumieniu” – który został przetłumaczony na język polski i opatrzony wprowadzeniem przez o. dr Antoniego Karasia CSsR. W trakcie wydarzenia, wygłoszone zostały cztery wykłady. Pierwszy z nich dotyczył koncepcji syntezy filozofii moralności i filozofii prawa zawartej w przywołanym powyżej dziele naszego świętego Założyciela, a wygłosił go o. Antoni Karaś CSsR. Następnie o. prof. Krzysztof Bieliński CSsR przedstawił spojrzenie św. Alfonsa na kenozę – ogołocenie się Chrystusa (por. Flp 2, 7) – i ukazanie jej aktualności w dzisiejszym świecie. Druga część wykładów nie dotyczyła już samego św. Alfonsa. Ks. prof. dr hab. Zbigniew Wanat przedstawił myśl św. Jana Pawła II o sumieniu na podstawie jego homilii wygłoszonej w trakcie Mszy Świętej 22 maja 1995 w Skoczowie. Część wykładową zakończył ks. dr hab. Miłosz Hołda, prof. UPJPII prelekcją o próbach znaturalizowania sumienia. Sekcja pytań wykazała żywe zainteresowanie słuchaczy oraz pozwoliła na wymianę różnych opinii, zwłaszcza o teologii sumienia św. Alfonsa Marii Liguoriego.
Bezpośrednio po sympozjum naukowym dotyczącym sumienia, odbyła się gala wręczenia nagród Pro Redemptione, przyznawana już po raz dwunasty przez Wydawnictwo „Homo Dei”. Galę prowadził dyrektor Wydawnictwa, o. dr Piotr Koźlak CSsR. Nagrody przyznawane były w pięciu kategoriach dla kapłanów, którzy odznaczali się wyjątkową działalnością duszpasterską. Uhonorowani nagrodą zostali: W kategorii długoletniej współpracy z Wydawnictwem – o. Edmund Kowalski CSsR; W kategorii zasług dla formacji kapłanów i osób konsekrowanych – ks. Marek Gancarczyk, wieloletni dyrektor tygodnika „Gość Niedzielny”, a obecnie portalu „Opoka.pl”; W kategorii nowatorskich metod ewangelizacji młodzieży – ks. Teodor Sawielewicz, ewangelizator w Internecie, twórca kanału „Teobańkologia”; W kategorii zasłużony kapłan polski pracujący za granicą – bp Czesław Kozon, ordynariusz diecezji kopenhaskiej; W kategorii dorobku naukowego i świadectwa życia – ks. prof. Krzysztof Góźdź, zasłużony pracownik KUL.
W imieniu Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, nagrody wręczył o. Sylwester Cabała CSsR.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów w pracy apostolskiej i duszpasterskiej!
Weekend 25-26 października 2025 spędziliśmy bardzo aktywnie. W sobotni poranek wyruszyliśmy pociągiem na terezjankę, czyli wyjazd wspólnotowy z okazji wspomnienia św. Teresy z Avila, patronki naszego Zgromadzenia. Celem było Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie. Podzieliliśmy się na dwie grupy – jedna wyruszyła ze stacji PKP Bogoniowice-Ciężkowice w stronę Jamnej, a druga ze Stróż do Bobowej. Pogoda dopisała. Przy tej okazji odwiedziliśmy także rodzinę br. Bartłomieja Laskowskiego CSsR, który pochodzi z Bobowej.
Następnie wspólnie udaliśmy się do Lubaszowej, gdzie podczas nieszporów o. Prowincjał Dariusz Paszyński CSsR uroczyście zainaugurował rok akademicki. Miejsce nie było przypadkowe – już następnego dnia, w niedzielę 26.10.25, odbyły się obchody związanie z 50-leciem istnienia domu nowicjatu w Lubaszowej. Na tę uroczystość przybyli także ojcowie, a wśród nich o. Stanisław Nowak CSsR, który w pierwszym roku istnienia nowicjatu w tym miejscu pełnił posługę socjusza, a także oo. Zenon Jankowski CSsR i Wojciech Skroboszewski CSsR, którzy byli pierwszym rocznikiem nowicjuszy w Lubaszowej. O godzinie 9.00 w kaplicy nowicjackiej pw. Matki Bożej Wniebowziętej, wraz z parafianami, pod przewodnictwem o. Prowincjała celebrowaliśmy Eucharystię dziękczynną za 50 lat formacji nowicjackiej, a po niej, także wspólnie z parafianami, wzięliśmy udział w sympozjum przybliżającym historię formacji nowicjackiej w Lubaszowej, a także dzieje samej „Willi” w której mieści się nasz dom zakonny. Spotkanie obejmowało też projekcję filmu zbierającego wspomnienia tych, którzy przez nowicjat w Lubaszowej przeszli. Wydarzenie przygotował o. Magister Nowicjatu Łukasz Listopad CSsR wraz z obecnymi braćmi Nowicjuszami.
Nie zabrakło również wspólnego spotkania przy kawie oraz obiadu, które wypełniały rozmowy z parafianami i współbraćmi o obecności redemptorystów w Lubaszowej.
Z dniem 1 października rozpoczął się nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów. Niezmiennie, wykłady są prowadzone w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy, będącym częścią Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Dzień wcześniej, 30 września, odbyła się pielgrzymka Uniwersytetu do Kalwarii Zebrzydowskiej, w trakcie której wzięliśmy udział we Mszy Świętej oraz nabożeństwie drogi krzyżowej zawierzając ten rok Jezusowi przez ręce Matki Bożej Kalwaryjskiej.
1 października natomiast odbyła się inauguracja w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. Eucharystii na rozpoczęcie przewodniczył ks. Wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ks. dr Paweł Holc CM. Po Eucharystii, w auli ITKM odbyła się część oficjalna inauguracji. Alumni odśpiewali hymn „Gaude Mater Polonia”, a następnie przemówienie rozpoczynające rok akademicki 2025/26 wygłosił rektor seminarium ITKM, ks. dr Szczepan Szpoton CM. Przytoczył on kilka myśli Założyciela zgromadzenia – św. Wincentego á Paulo, odnoszących się do formacji kapłańskiej, w których wyrażał przekonanie, że „rzetelna i wszechstronna formacja duchowieństwa przekłada się na solidne życie kapłańskie i przynosi nowe owoce w postaci nowych powołań”. Na zakończenie, ks. rektor życzył wszystkim, aby tegoroczny wysiłek wspólnoty akademickiej był częścią tej wielkiej misji formacyjnej. Następnie odbył się wykład inauguracyjny „Determinacja i różnicowanie się płci u człowieka”, a prelegentką była dr hab. n. med. Magdalena Sobieska z Uniwerystetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Po wykładzie spotkaliśmy się wspólnie na posiłku.
Seminarium Redemptorystów rozpoczyna ten rok formacyjny w składzie 13 alumnów, w tym dwóch diakonów i jednego współbrata na praktykach zagranicznych. Oby rok ten był owocny zarówno pod względem intelektualnym, jak i rozwoju duchowego.
Redemptoryści: br. Kacper Grabowski i br. Stanisław Stańczyk zostali wyświęceni na diakonów Kościoła podczas uroczystej Mszy świętej 28 września 2025 roku o godz. 12 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie na Podgórzu. Eucharystii oraz obrzędom święceń przewodniczył Jego Ekscelencja, ks. bp Andrzej Iwanecki – biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.
Jak mówi księga z obrzędami święceń diakonów, przystępujący do służby diakońkiej „umocnieni darem Ducha Świętego, będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską”. Pasterz diecezji gliwickiej podczas homilii zaznaczył, że nic większego nie będą mogli w stanie dać ludziom, do których będą posłani, jak samego Pana Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii. Oprócz tego, do zwyczajnych obowiązków diakonów należy także przekazywanie Bożej nauki wierzącym i niewierzącym – przepowiadanie Słowa Pańskiego wszystkim ludziom, przewodniczenie modlitwom i nabożeństwom, udzielanie uroczystego chrztu, asystowanie i błogosławienie przy zawieraniu związków małżeńskich, a także noszenie Wiatyku do ciężko chorych i przewodniczenie obrzędom pogrzebu.
Nasi współbracia diakoni, którzy zostali uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów, zostali obdarzeni niezwykłą godnością we wspólnocie Kościoła świętego. Odtąd, brat Kacper wraz z bratem Stanisławem, są ściśle związani z ołtarzem oraz powołani do pełnienia dzieła miłosierdzia w imieniu samego Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć…
Życzymy nowo wyświęconym diakonom, aby z pomocą Bożą i dzięki wstawiennictwu wszystkich świętych, a w sposób szczególnych naszych współbraci, tak wypełniali powierzone im przez Kościół zadania, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa – Najświętszego Odkupiciela.
br. Patryk Czajkowski CSsR, IV r.
Jutrznia pod przewodnictwem O. Prowincjała Dariusza Paszyńskiego w kaplicy seminaryjnej – publiczne wyznanie wiary kandydatów do święceń diakonatu i błogosławieństwo ksiąg Liturgii Godzin
Uroczysta Msza święta z udzieleniem święceń diakonatu pod przewodnictwem bpa Andrzeja Iwaneckiego w naszym sanktuarium
W dniach od 21 do 26 września 2025 r. odbywaliśmy swoje wakacje w naszym domu zakonnym w Gdyni. Korzystaliśmy z atrakcji Trójmiasta – zabytki, oceanarium, muzea, kino – WSPÓLNOTOWO, gdyż właśnie tę rzeczywistość zakonną staramy się podkreślić również i w trakcie wakacji, które de facto nie jest tylko czasem na odwiedziny bliskich w domach rodzinnych czy odbywanie własnych praktyk pastoralnych i apostolskich… Niezapomnianym przeżyciem pozostanie dla nas na pewno wizyta na „Darze Pomorza”, ponieważ dowiedzieliśmy się tam wiele nie tylko o samym statku, ale w ogóle o życiu marynarzy, ich obowiązkach, sposobach spędzania wolnego czasu etc.
Ogromne wyrazy wdzięczności należą się O. Edwardowi Praczowi CSsR, który zaprosił nas do ośrodka wypoczynkowego Duszpasterstwa Ludzi Morza „Stella Maris” oraz serdecznie ugościł. Mogliśmy usłyszeć z ust – można by rzec – legendarnego współbrata wiele opowieści z czasów jego trzydziestosześcioletniej posługi dla ludzi morza, nawet takich, o których na co dzień się nie mówi…
Wspólnotowy i wakacyjny wypoczynek nad polskim morzem było dla nas interesującym doświadczeniem, a szczególnie dla współbraci pochodzących z południa Polski. Nabrawszy sił po kilkudniowym aktywnym wypoczynku wyruszyliśmy w drogę do Krakowa, aby rozpocząć nowy rok akademicki i formacyjny. Ale zanim to się stanie, czeka na nas wielka uroczystość – święcenia diakonatu braci wieczystych Kacpra i Stanisława.
Mimo powoli zbliżającej się jesieni mieliśmy dar poczuć powiew wiosny w Kościele, uczestnicząc w V Kongresie Młodych Konsekrowanych w dniach od 18 do 21 września w Licheniu. W Kongresie brało udział ponad pół tysiąca zakonnic i zakonników, w tym również nasze seminarium. Hasłem przewodnim tego spotkania były słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego: Otoczłowiek (J 19,5), które stanowiły zachętę do dostrzeżenia człowieczeństwa Jezusa, Jego bliskości wobec nas, zarówno w chwilach pięknych, radosnych, jak i tych trudnych, pełnych poczucia bólu i ciemności w życiu.
Na Kongresie zgromadzili się przedstawiciele ponad 100 zgromadzeń i wspólnot zakonnych. Było to okazją do pogłębiania istniejących już relacji z naszymi rówieśnikami z innych instytutów, jak i do nawiązywania nowych. Oprócz wzajemnego poznawania siebie i charyzmatów, którymi żyjemy, dużo czasu było poświecane na wspólną modlitwę podczas Eucharystii, Liturgii Godzin i adoracji Najświętszego Sakramentu, gdyż to wtaśnie Chrystus nas łączy. Nie zabrakło także znanych gości – zgromadzeniom liturgicznym w poszczególne dni przewodniczył m.in. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej oraz biskup sosnowiecki Artur Ważny; natomiast wśród prelegentów prowadzących konferencje byli znani i cenieni o. Amedeo Cencini FdCC, czy o. Tomasz Nowak OP. W rozważaniach, jak pisałem na początku artykułu, skupialiśmy się na czlowieczeństwie Pana Jezusa, ale nie tylko – przez pryzmat Jego czlowieczeństwa staraliśmy się spojrzeć także na nasze doświadczenie życia.
fot. V Kongres Młodych Konsekrowanych
V Kongres Mlodych Konsekrowanych, dla niektórych z nas pierwszy w życiu, dla innych już któryś z kolei, z pewnością był okazją do umocnienia w powołaniu i otwarcia się na łaskę Bożą poprzez modlitwę, refleksję oraz osoby, które spotykaliśmy na swojej drodze, uświadamiając sobie, że mimo różnych sposobów, razem dążymy ku jednemu celowi, jakim jest Chrystus. Wdzięczni Najświętszemu Odkupicielowi za dar tego czasu, z ufnością pragniemy wkroczyć w niedługo rozpoczynający się nowy rok akademicki i formacyjny, wiedząc i doświadczając, że Bóg jest dlanas Ojcem, który tuli czuledziecię. […] Matką, co zapomnieć nie maszans […], że Jego miłość nie ma granic aniram, jak mówią słowa z Hymnu V Kongresu Młodych Konsekrowanych „Oto człowiek”.
Relacja z dnia skupienia przed ponowieniem ślubów zakonnych braci redemptorystów oraz z centralnych sierpniowych uroczystości w naszym Zgromadzeniu: rozpoczęcia kanonicznego nowicjatu w Lubaszowej oraz tegorocznego złożenia profesji zakonnej przez młodych w powołaniu redemptorystowskim
Od lat w formacji, szczególnie w naszej Polskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, półmetek wakacji seminaryjnych – a więc przerwy od studiów i czasu na wszelkiego rodzaju praktyki pastoralne oraz odpoczynek – jest zarezerwowany na uroczystości związane ze złożeniem ślubów zakonnych młodych redemptorystów, a także z przyjęciem kolejnych kandydatów do życia konsekrowanego w naszym Zgromadzeniu. Przypada on właśnie w połowie sierpnia, kiedy w Kościele w sposób szczególny czcimy Matkę Najświętszą w tajemnicy Jej Wniebowzięcia. A Ona jest przecież szczególną patronką naszego Zgromadzenia jako Niepokalana i chwalebna, dlatego tym bardziej owe wydarzenia w tym czasie w naszej wspólnocie mają rzeczywiście niezwykle podniosły charakter.
14 sierpnia 2025 roku, w wigilię liturgicznej uroczystości ku czci Wniebowziętej, w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Krakowie, przeżywaliśmy wraz z bratem juniorystą Patrykiem dzień skupienia przed ponownym złożeniem ślubów zakonnych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na rok czasu. Prowadził go dla nas Ojciec Krzysztof Wąsiewicz CSsR, przygotowujący się w lubelskim Tirocinium Pastoralnym, prowadzonym przez redemptorystów, do zostania pełnoetatowym misjonarzem ludowym. Dzień skupienia rozpoczęliśmy już wieczorem dnia poprzedniego od adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy – zachęceni wezwaniem ojca rekolekcjonisty, aby spojrzeć na miniony rok życia ślubami oraz porozmawiać o własnym doświadczeniu życia zakonnego ze swoim Mistrzem w Eucharystii, przez co w sposób szczególny duchowo mogliśmy przygotować się do naszych wzniosłych uroczystości i wydarzeń…
W swoich konferencjach Ojciec Krzysztof przypomniał nam, że śluby zakonne wywodzą się od Jezusa Chrystusa, który sam stanowi ostateczny wzór życia czystego, ubogiego i posłusznego. Życie ślubami zaczyna się więc zawsze od relacji miłości z Najświętszym Odkupicielem, który nas powołał. Ojciec zaprosił nas do rozmowy o blaskach i cieniach, szansach i zagrożeniach życia zakonnego, prowadzonego we wspólnocie dla głoszenia ludziom Obfitego Odkupienia. „Nie można robić ze świeckich zakonników, ani dać się zrobić przezeń świeckimi” – to zapamiętaliśmy szczególnie i stanowi niewątpliwie wyzwanie, zwłaszcza w dzisiejszym świecie… Dziękujemy Ojcu Krzysztofowi za podzielenie się z nami doświadczeniem pracy duszpasterskiej i posługi apostolskiej, a także za cenne wskazówki dla owocnego posługiwania jako redemptoryści – misjonarze. Bóg zapłać!
Po obiedzie, w ramach też zakończenia czasu skupienia, wyjechaliśmy całą wspólnotą do Lubaszowej, gdzie w kaplicy nowicjackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce uroczyste rozpoczęcie nowicjatu przez naszych najmłodszych współbraci – od tej chwili, członków Rodziny Redemptorystowskiej. Obrzędu włączenia ich do Zgromadzenia dokonał sam Ojciec Prowincjał Dariusz Paszyński CSsR podczas uroczystych nieszporów.
Następnego dnia – 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, ośmiu braci kleryków z naszego redemptorystowskiego seminarium: bracia po roku praktyk pastoralnych – Jakub, Bartłomiej i Tomasz; br. Krystian (po IV r.); bracia Patryk, Szymon i Karol (po III r.) oraz br. Piotr (po II r.), a także br. Patryk – brat zakonny juniorysta, ponowili na kolejny rok śluby zakonne w naszym Zgromadzeniu. Ponowienie ślubów czasowych odbyło się podczas uroczystej jutrzni w seminarium na ręce O. Prowincjała Dariusza Paszyńskiego CSsR.
Zgodnie z kolejnością wydarzeń dnia, kolejnym powodem do radości nie tyle samego Zgromadzenia, co całego Kościoła jest również to, że trzech braci (Artur, Jan i Marcin) po odbyciu kanonicznego roku nowicjatu w Lubaszowej złożyło pierwsze śluby zakonne na ręce O. Wikariusza Prowincjała Mariusza Mazurkiewicza CSsR, stając się nowymi członkami rodziny zakonnej redemptorystów. Miało to miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 9 w kaplicy na lubaszowskiej „Willi”, gdzie patronuje Wniebowzięta Pani…
Natomiast w południe tego dnia, podczas uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie na Podgórzu przy naszym WSD, dwóch braci po V roku studentatu: Kacper Grabowski i Stanisław Stańczyk, złożyło śluby zakonne już na zawsze w naszym Zgromadzeniu. Zostali redemptorystami na wieki, a to powód także do dumy, bo – jak powiedział O. Prowincjał podczas homilii – ten akt całkowitego oddania się Chrystusowi w życiu zakonnym, świadczy o potędze świadomości, którą – na wzór św. Alfonsa – każdy człowiek powinien w sobie rozbudzać na co dzień. A jest to świadomość ostatecznego powołania i przeznaczenia ludzkiej egzystencji – dojście do nieba, gdzie została z duszem i ciałem wzięta Najświętsza Dziewica Maryja. Celem każdego życia jest niebo.
Chwała Panu za to, że są powołania młodych ludzi w Zgromadzeniu Redemptorystów, którzy oddają się na służbę w świecie, by jako zakonnicy i misjonarze mogli głosić o przeogromnej łasce Zbawiciela, a tym samym mogli sami z tej łaski czerpać i po śmierci – co daj Panie Boże – ucztować w Królestwie niebieskim wraz ze wszystkimi świętymi i błogosławionymi współbraćmi!
Redakcja: br. Jakub Ciepły CSsR br. Patryk Czajkowski CSsR